آلودگی الکترومغناطیسی چیست؟

آلودگی الکترومغناطیسی دقیقاً چیست؟

آلودگی الکترومغناطیس اصطلاحی است که تقریبا هرکسی آن را شنیده است. اما این آلودگی دقیقا چیست و چرا اهمیت آشنایی با آن افزایش میابد؟ آلودگی الکترومغناطیس یک کلمه ابداعی و مانند آلودگی هوای کلان شهر هایی است که بر اثر دود اگزوزها آلوده می شوند.

اصطلاح آلودگی الکترومغناطیس به تمام زمینه های الکترومغناطیسی مصنوعی تولید شده در محیط زیست و در نتیجه قرار گرفتن در معرض دائمی مردم و محیط زیست به آنها اشاره می کند. آلودگی الکترومغناطیسی به عنوان تابش غیر یونیزه طبقه بندی می شود. این به این معنی است که بر خلاف اشعه یونیزاسیون مانند رادیواکتیویته، امواج الکترومغناطیس انرژی لازم برای حذف آنی الکترون ها از اتم ها یا مولکول ها را تولید نمی کند و به گروه های زیر تقسیم می شود:

  • میدان های الکتریکی و مغناطیسی با فرکانس پایین
  • میدان های الکترومغناطیسی با فرکانس بالا

میدان های الکتریکی و مغناطیسی در محدوده فرکانس پایین زمانی ایجاد می شود که انرژی الکتریکی مانند مدارهای متناوب و وسایل الکتریکی تولید، حمل و یا اعمال شود.. میدان های الکترومغناطیس با فرکانس بالا توسط انتقال بی سیم از طریق WiFi و یا مانیتورهای نوزاد تولید می شود. مایکروویو ها در آشپزخانه نیز از میدان الکترومغناطیسی فرکانس بالا برای گرم کردن غذا استفاده می کنند.

میدان های الکترومغناطیسی می توانند به صورت مصنوعی تولید شوند. مروری از وضعیت فعلی علم در مورد زمینه های الکترومغناطیسی، تاثیر آن بر انسان و اقدامات حفاظتی توصیه می شود که در وب سایت دفتر فدرال آلمان حفاظت از امواج در دسترس عموم قرار گرفته است.

چطور آلودگی الکترومغناطیسی در حال افزایش است؟

با توجه به دیجیتالی شدن سریع و گسترش شبکه های برق، قرار گرفتن در معرض آلودگی الکترومغناطیسی در وسایل خانه ، مدارس، در محل کار و در جاده ها به طور مداوم افزایش می یابد. به طور خاص، با توجه به توسعه فن آوری های جدید و توزیع آنها، زمینه های تولید میدان های الکترومغناطیسی مصنوعی با فرکانس پایین و بالا افزایش می یابد. تلفن های  بی سیم و گوشی های هوشمند مدت هاست که به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده اند. بسیاری از کودکان و نوجوانان از گوشی های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ در تمام طول روز استفاده می کنند و آخرین مدل دستگاه ها در بالای لیست دلخواهشان قرار دارند. برای اطمینان از در دسترس بودن همیشگی تلفن های همراه بیشتری  در حال ساخت هستند. طبق آمار سایت statista.de، بیش از 7.3 میلیارد تلفن همراه و تلفن های هوشمند در حال حاضر در سراسر جهان استفاده می شود و این تعداد همچنان هم در حال افزایش است.

علاوه بر این، WiFi، بلوتوث و UWB نیز وجود دارند. این امکانات با اشعه الکترومغناطیس با فرکانس بالا کار میکنند که با کمک دستگاه های مختلف (تلفن همراه) برای ارتباطات مخابراتی و پردازش داده ها می توانند به صورت بیسیم ارتباط برقرار کنند.

خانه های هوشمندی که توسط لوازم خانگی های هوشمند و تجارت های امروزی تجهیز می شوند نیز به افزایش آلودگی الکترومغناطیسی کمک میکنند.. دستگاه ها و تاسیسات شبکه ای از راه دور کنترل می شوند تا انرژی کمتری مصرف شود و کارایی آنها را بهبود بخشد و در نتیجه سطح کیفی خانه و زندگی را به طور کلی بالا می برد. با این حال، این راحتی منجر به قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی می شود. روند افزایش قرار گرفتن در معرض آلودگی الکترومغناطیس حتی در اتومبیل نیز در حال افزایش است. علاوه بر امواج بلوتوث، GPS، گرم کن صندلی و داده های در حال انتقال تلفن همراه ، استفاده آینده از اتومبیل های الکتریکی به علت موتور الکتریکی و باتری آن، باعث افزایش تعداد نفراتی که در معرض این آلودگی قرار می گیرند خواهد شد.

عواقب آلودگی الکترومغناطیسی چیست؟

عواقب احتمالی به طور گسترده ای توسط “طرح صلاحیت برای حفاظت از انسان، محیط زیست و دموکراسی”  شرح داده شده است. این انجمن غیر انتفاعی دانشمندان و پزشکان با اثرات ارتباطات تلفن همراه و بی سیم سروکار دارد. گزیده ای از تجدید نظر پزشکان بین المللی در سال 2012: “بدن ما عمدتا از آب تشکیل شده و تحت تأثیر تحرکات الکتریکی قرار می گیرد. امواج الکترومغناطیسی می تواند با این فرآیندهای طبیعی دچار تناقض شود. این امواج به بدن نفوذ کرده و از تغذیه ی بهینه ی سلول جلوگیری می کنند. قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیس مصنوعی می تواند تأثیر بنیادینی بر فرآیندهای بیولوژیکی بدن ما با اثرات زیر داشته باشد:

  • کمبود تمرکز و مشکلات خواب
  • اختلال در تعادل سیستم عصبی
  • ضعف سیستم ایمنی بدن
  • اختلالات متابولیک به علت زیاد بودن اسیدیته بدن و گرفتگی
  • فشار روانی و استرس

کدام اقدامات توسط دولت ها و موسسات دولتی برای محافظت از ما انجام شده است؟

فرضیه این که امواج WiFi، اشعه تلفن های هوشمند و اشعه های دیگر  بی ضرر است، هنوز هم گسترده است زیرا معمولا انتشار آن ها توسط محدود کننده های قانونی مشاهده می شود. مقدار SAR (ضریب جذب خاص) به عنوان مبنایی برای تعیین میزان محدوده انتشار در ناحیه ارتباطات تلفن همراه استفاده می شود. این اندازه گیری برای جذب میدان های الکترومغناطیس در بدن یا مواد است. جذب انرژی الکترومغناطیس باعث گرم شدن بدن می شود. در نتیجه مقدار انتشار محدود برای گوشی های هوشمند تنها بر اساس اثر حرارتی تابش الکترومغناطیس تعیین می شود و دیگر اثرات امواج مانند آسیب احتمالی به ژنوم سلولی یا مسائل مشابه، در نادیده گرفته نمی شود.

یک دادگاه عالی در هند، به علت خطرات بسلامت محور، تلفن همراه را در محوطه های مدارس و بیمارستان ها ممنوع کرده است. فرانسه نیز استفاده از WiFi در مهد کودک ها را ممنوع اعلام کرده و در همین راستا استفاده از آن را در مدارس جز در موارد خاص محدود کرده است. حداقل کاری شهروندان یک جامعه می توانند انجام دهند این است که اطلاعات خود را در مورد خطرات و مضرات امواج الکترومغناطیس افزایش داده و محفاظت لازم را با توجه به یافته های فعلی بعمل آورند.

محافظت در خانه

محافظت در خودرو

محافظت در خارج از خانه