WIFI یا WLAN چیست؟

WLAN یا همان “شبکه بی سیم محلی” نامیده می شود و برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری محلی استفاده می شود که شبکه های متصل به کابل هستند و با لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند و تبلت ها که از طریق امواج رادیویی با یکدیگر متصل می شوند متفاوت است. وای فای اغلب به عنوان مترادف استفاده می شود. دسترسی به وای فای امروزه در هتل ها، کافه ها، رستوران ها، کتابخانه ها و دیگر مکان های عمومی مقدور است. استفاده از WiFi در لوازم خانگی نیز ضروری است. کاربران از یک اتصال بی سیم اینترنت بهره مند می شوند، که صرف نظر از شبکه سلولی پهنای باند بیشتری را با هزینه ای پایین تر به ارمغان می آورد.

چه تعداد سیگنال هایی توسط WIFI استفاده می شود و چه اتفاقی می افتد؟

تا کنون، دو بلوک فرکانس بدون مجوز از گروه صنعتی، علمی و پزشکی (ISM) برای فای (2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز) منتشر شده است. این فرکانس ها می توانند در صنعت، علم، پزشکی و فضاهای داخلی استفاده شوند.

وای فای از سیگنال های فرکانس پالسی استفاده می کند. این به این معنی است که یک سیگنال مستمر نیست، بلکه در یک ریتم خاصی روشن و خاموش می شود. این اصطلاح به صورت رادیویی WiFi نامیده می شود. بسته های اطلاعاتی کوچک معمولا از طریق یک نقطه دسترسی بی سیم (WAP) یا یک روتر در بخش خصوصی به تمام ایستگاه های در محدوده دریافت منتقل می شوند. بروشور اطلاعاتی “سخنرانی و انتقال داده از طریق رادیو امواج: بلوتوث و وای فای” دفتر فدرال آلمان حفاظت از اشعه (www.bfs.de) حاوی اطلاعات زیر است:

“WiFi و بلوتوث از باند ISM 2.4 گیگاهرتزی استفاده می کنند. علاوه بر این، فرکانس ها از 5.150 تا 5.350 و 5.470 تا 5.725 گیگاهرتز منتشر شده است. حداکثر توان مجاز تابش بستگی به محدوده فرکانس دارد:

  • 100 مگاوات در باند ISM 2.4 گیگاهرتز،
  • 200 مگاوات در 5.15 تا 5.35 گیگاهرتز (استفاده مجاز فقط در فضاهای محصور مانند ساختمان ها و هواپیما مجاز است)
  • 1000 مگاوات 5.470 تا 5.725 گیگاهرتز. فرکانس های بالاتر از 5.25 گیگاهرتز فقط با کنترل خودکار قدرت استفاده می شود. در غیر این صورت باید حداکثر 50٪ کمتر این میزان استفاده شود است.

حداکثر سطح توان رادیویی بر اساس یک آنتن استاندارد فرضی این است که در همه جهات منتشر می شود. اگر قدرت مورد تأیید قرا گیرد آنتن های تابشی می توانند استفاده شوند.

محدوده دستگاه های WiFi از 25 متر (در ساختمان) تا 150 متر (خارج از منزل) می رسد. در صورت استفاده از آنتن های ویژه جهت دار، محدوده را می توان تا چند کیلومتر گسترش داد. امروزه تمام شهرستانها را می توان با استفاده از وای فای متصل کرد.

محافظت در خانه

محافظت در خودرو

محافظت در خارج از خانه